Šajā nedēļā notika lielākais negadījums Nepālas alpīnisma vēsturē – negaidīti uznākušā sniega vētrā pie Thorung La pārejas gāja bojā vairāk nekā 30 kalnā kāpēji, kuri bija devušies trekinga pārgājienā apkārt Anapurnai. Glābēju komandas ir izglābušas vēl vismaz 40 kalnā kāpējus un glābšanas darbi turpinās. Sagaidāms, ka gan izglābto, gan arī bojā gājušo skaits turpinās pieaugt.

Negadījums noticis Himalajiem salīdzinoši nelielā –  apmēram 4500 m augstumā, turklāt trekings apkārt Anapurnai skaitās garš, bet salīdzinoši drošs pasākums. Kopā ar pēdējā gada citiem lielākajiem negadījumiem – vulkāna izvirdumā Ontake, Japānā, kur bojā gāja vairāk kā 48 tūristu un šī gada aprīļa lavīnu Everestā ar 17 bojā gājušiem, šie notikumi vēlreiz atgādina, ka kalni ir bīstama vieta ar ļoti dārgām glābšanas izmaksām, iestājoties iespējamiem negadījumiem.

Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācija (PABA), veicot Latvijā pieejamo ceļojumu apdrošināšanas segumu analīzi, norāda, ka Latvijā apdrošinājuma seguma izvēles iespējas kalnos kāpējiem ir ierobežotas, un kalnos kāpējiem būtu ļoti rūpīgi jāizvēlas apdrošinājuma segums, bet ne vienmēr šādu segumu Latvijas kalnos kāpējiem izdodas iegādāties. Piemēram, pagājušajā gadā Šveicē bojā gājušajiem diviem Latvijas alpīnistiem saskaņā ar preses ziņām apdrošināšanas nesot bijis, un mirstīgo atlieku atgādāšanu mājās ir organizējuši Nacionālie bruņotie spēki.

Papildus PABA vērš uzmanību tam, ka, izvēloties apdrošināšanu kalnos kāpšanai vai kādiem citiem riskantiem sporta vai aktīvās atpūtas veidiem, īpaša vērība ir jāpievērš tam, lai apdrošinātāji operatīvi saskaņotu un segtu glābšanas un evakuācijas izmaksas. Jāvērš uzmanība arī uz to, ka gandrīz neviena no tā saucamajām “automātiskajām” ceļojumu apdrošināšanām, kas sasaistītas ar banku kartēm, nesedz negadījumos kalnos. Ceļotājiem no sava apdrošināšanas pārdevēja vienmēr būtu jāprasa precīza un pilnīga informācija par apdrošināšanu, lai būtu skaidrība un pārliecība kādus tieši riskus un kādā apjomā segs polise, jo iespējamie negadījuma izdevumi var būt ļoti lieli.