Lasot ziņas par postošo zemestrīci Nepālā un to, ka tur šobrīd atrodas vismaz 40 Latvijas iedzīvotāji, rodas jautājums, vai Latvijas ceļotājs Nepālā var justies drošs un pārliecināts ar savu ceļojumu apdrošināšanas polisi?

Profesionāli veikta ceļojumu apdrošināšanas piedāvājumu analīze rāda, ka, diemžēl, gandrīz visās Latvijā iegādājamajās standarta ceļojumu apdrošināšanas polisēs, dabas stihijas (tajā skaitā lavīnas un zemestrīces) ir izņēmums. Tas attiecas gan uz regulāro apdrošinātāju polisēm, gan arī uz banku kredītkaršu komplektos dažkārt esošajām apdrošināšanām ar ierindas patērētājam grūti izprotamajiem apdrošināšanas solījumiem.

Tāpat Latvijas ceļotāju apdrošinātāju noteikumu pārskats rāda, ka vairāk nekā pusei no apdrošinātājiem ceļojumu apdrošināšanas segums darbojas ne augstāk kā 2500-3000 metrus virs jūras līmeņa. Jāpiebilst, ka Everesta bāzes nometne, kuru skāra zemestrīces izraisīta lavīna, atrodas 5545 m augstumā.

Priekš Latvijas vidusmēra apdrošināšanas patērētājam būtu jāizdara ļoti skumjš secinājums: lielākā daļa apdrošināto, kuri polises iegādājuši bez RŪPĪGAS noteikumu izlasīšanas, visticamāk atrodas maldīgā iespaidā par viņu iegādātās ceļojumu apdrošināšanas spēkā esamību dažādās situācijās.

Kalnu zemē Nepālā, kur kalnos kāpēju dzīvība var būt tieši atkarīga no tā vai apdrošinātājs apstiprinās glābšanas helikoptera apmaksu, apdrošināšanas seguma nepilnības var būt tieši dzīvībai bīstamas. Zemestrīces izraisītā lavīna ir lielākais negadījums Everesta iekarošanas vēsturē ar vismaz 18 bojā gājušajiem un daudziem desmitiem ievainoto. Tāpat vairāk kā simts Everestā kāpēju šobrīd atrodas iesprostoti virs bāzes nometnes bez iespējām nokāpt no kalna, jo zemestrīcē ir nopostīta speciāli izveidotā pāreja pāri bīstamam ledus kritumam, un tagad lielākajai daļai kāpēju vienīgā glābšanas iespēja ir gaidīt evakuācijas helikoptera ierašanos.

Arī parastie kalnu tūristi salīdzinoši lielā skaitā apmeklē Everesta bāzes nometni un citas populāras trekinga takas, tādēļ vēl grūti spriest par kopīgo cietušo vai bojāgājušo skaitu. 25.aprīļa Everesta lavīna gan nav pats lielākais negadījums Nepālas alpīnisma un kalnu tūrisma vēsturē, jo pagājušā gada oktobra sniega vētrā Nepālā kalnu takās Anapurnas apkārtnē gāja bojā vairāk nekā 40 kalnu tūristu un vēl tikpat skaitās pazuduši bez vēsts.

Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācija (PABA) aicina patērētājus īpašu vērību pievērst rūpīgai apdrošināšanas noteikumu analīzei, un pēc iespējas izmantot profesionālu brokeru pakalpojumu, it īpaši sarežģītu un grūtāk izprotamu apdrošinājumu veikšanai. Tāpat PABA  uzskata, ka topošajā Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā, kurš drīzumā tiks izskatīts Saeimā pirmajā lasījumā, būtu vairāk jāstiprina patērētāju iespējas saņemt savām vajadzībām un riskiem atbilstošu apdrošinājumu, un tiesības saņemt savām vajadzībām atbilstošu informāciju.

 

Dr. Agris Auce – PABA valdes priekšsēdētājs